İstanbul Kıyamete Hazırlık 2010

By | 1/17/2010 9 comments


Her ne kadar puzzle yapmak, yahut fayans ovmak, hatta bazen siyah nokta sıkmak kadar rahatlatıcı etkileri olsa da, bu ara erkelere kafa yorduğumu söyleyemiyeceğim. Hatta mantıksızlık zinciriyle gelip kıyılarıma demirleyen, dünyanın penisi etrafında döndüğüne olan katıksız inancıyla günümü şenlendiren örnekleri bile pas geçiyorum.

Bugün kadınlardan konuşucaz. Hatta bi tanesinden, gül tanesine, can tanesinden, sik tanesine hayatımın en önemli kadınlarından biri olan İstanbul'dan bahsedicez, daha net olmak gerekirse.

İstanbul, siz insancıl bir yaşam sürmeyi planlarken başınıza gelendir.

Bir şehir düşünün ki, 8 bin yıl boyunca yıkılıp, yanıp durmuş ve hiç bir yeniden inşasında bu detay tekrar düşünülmemiş olsun. Depremi seli yangını öylece beklesin ama enerjiyle, ama havai fişenkle...

Bir şehir ki, içinden deniz geçsin, denizi 7 tepe göğüslesin ve bu harkulade yumuşak tümsekler dünyanın en latif ağaçlarıyla kaplı olsun. Lakin o canım tepelerin ortasına İtalyan pornosu gibi, kainatın en büyük sikkosunun kendi büstünü yaptırması yasak olmasın.- şair burda süzer plazadan bahsediyor-

İstanbul ademin eline geçmiş en güzel ve en bahtsız kadındır.

Yaşlı kızımızı 2010 kültür başkentlerinden biri yapmaya heves ettiler, kim etti bilmiyorum ama umarım bizimkiler değildir. Çünkü bu hevesin tüm yaşanmamış diğerleri gibi, bi karşılığı yok beyinlerinde. Herhangi sanatla iştirak etmek akıllarına hiç düşmemiş, bir acaip fenteziye koşmak dimağlarını dürtmemiş, kültürün sazdan ve namazdan gayrısına hiç gönül gözleri kaymamış... Nerden biliyosun diyosunuz, bilmeye gerek yok, görmek kafi.

Geçen biricik başbakanımı cemal reşit rey salonunun açılışında kelamlar boyu ibretle dinledim. "AKM'yi yıkalım, yenisini yapalım dedik, olmaazz dediler. Neden olmaz? Ben kendi ülkeme düşman mıyım?" dudak büktü. Estapitipiti, şimdi varsan baksan Dubai'yi inşa eden herifler vatanperverin önde gidenidir. Umman'da çölün ortasına kerçipten inci şeklinde havuz yaptıran kabile reisi, kertenkelesine kaktüsüne tapıyodur. Olmayınca olmuyo ama di mi?

İş bu sebeple, neyi kutladığını bilmeyen halka, kışın en soğuk gününde, rahatsız mekanlarda, donan sanatçılar ve pahalı fişekler izletmek kültürü başkenti oluverdik dün. 80 milyon liralık varoş düğünü. Hayır bi bakanın oğlundan almıyolarsa o fişekleri, g.tümü patlasınlar bi dahakine. Gerçi hakkını yemeyelim, 8 bin yıllık kentin kültüründen fişenk, tarkan ve kıraç süzmek yürek ister, böbrek, karaciğer ister na böyle manda gibi.

Velhasıl bacılar lafı nereye bağlıycam; güzel ve akıllı bi kadınsanız, siz biz olun, asla ve asla sizi erkeklerin yönetmesine izin vermeyin! Aha İstanbul ibretiniz olsun.
Fena bağladım di mi? Bağlarım, çünkü artık banyoya girmeliyim. Kültür başkentimizin maçka semtine bu pazar su verilemedi çünkü, ne sülale kulağı çınlattım be sabahtan beri.

Biterken,
Bana o 80 milyonu verseniz hele, boğaza dev wipe out seti kurucam, her on kişiye bir asuman krause tahsis etcem, sebahlara kadar atla zıpla, suya bat çık... Işıksa ışık, şovsa şov arkadaş.
O diilde, 10-15 milyona boğazda yalı alıyosun bugün. İnanmayan sahibinden.com, kimse artık o sahip.

Newer Post Older Post Home

9 vatandaş cevab hakkı kullandı :

diego said...

kaç yıldır süzer plazanın arkaceğizinde mimarlık okuyorum, ne tepkili tespitler gördüm/duydum bu kadar isabetlisini görmedim. bravo. bravissima.

o 2010 kultur baskenti olayi AB'nin isi. bunlarin bi projesi var, avrupa halklari tanissin kaynassin diye her yil boyle iki sehri secip kultur baskenti, sanat gunesi diye veriyorlar gazi. 2010'un obur sehri de macaristandan bir sehir, istanbul tek degil yani

Deniz, cok yasa sen. Te burda Amsterdam'larda istanbul ozlemiyle pek dopdolu bunyeme o guzeller guzeli sevgilinin ne hallere sokuldugunu animsattin, olsun lan, varsin ozleyelim de huzur icinde yasayalim burda birazcik daha gibi bi zugurt tesellisi verdin, iyi geldin meymenetsiz pazartesi sabahi..

gentle_takeover said...

O kadar da "neyi kutladığını bilmeyen halk" değil. Kültür meraklısını tespit etmek kültür angutunu tespit etmekten daha kolay oysa. Bilmem siz nasıl, nerelerde tespit ettiniz kültür angutu halkı.

Tarkan'a el çıptılar, havayi fişeğe 'bak kız' dediler, buysa kriterler, boşverin bence.

lol

Deniz said...

yazının hiç bir yerinde halk için angut ve kültürsüz denmemişken, nerden ulaşıyorsunuz böyle alınganlıklara alaasen?

hayır tv röportajında amcanın biri etkinlikler için "istanbul avrupa birliğine girmiş" dedi misal. ben angut kelimesini cümle içinde kullanmak heveslisi olsam, yazmaz mıydım bunu, yapmaz mıydım şakamı?

avaz said...

Eline sağlık :)
Ademin istanbul güzeliyle ilişkisi genelde tecavüz düzeyinde gerçekleşmiş. Bu zamanda hala birbirinin üstüne üstüne gelen şekilsiz gökdelenler dikiliyor, büzük kadar yollar açılıyor, yeşil tüm oksijen kanallarından beceriliyor. Frankafonların osmanı (hausmann) 1850 lerde yapmış parisin dev bulvarlarını. Buralarda ise birtakım iyi örnekler hariç 100 yılı aşamayan dandik binalar, 2 atlık yollar yapılmış. Park bahçe hemen hemen yok. Bugünde daha ileride değiliz.
Evet fırça bıyıklı iyi birşeyler yapmaya çalışıyor, hareket ediyor ama çetin altan üstadın sık sık değindiği etli, şaraplı, kadın kahkasından yoksun kültürden gelen, fikri, irfanı hür olmayanın oluşturduğu yapıda bir tarafından eksik, çarpık kalıyor.
Bir sürü eleştiri olmasına rağmen gökkafes yine de diğer birçok ucube yapının yanında ehveni şer bence.
Angut güzel bir kuşmuş gentle takeover arkadaşım. Blog ahlakçısı olmayalım lütfen

Anonymous said...

gerçekten okuduğum en güzel istanbul tespitlerinden biri..realist.. ve zekice olmuş..ellerine sağlık..

zcan said...

gökkafese izin verenler eve sokulacak adam değiller. yapana da yaptırana da hakkımı helal etmiyorum.

kültür başkentliği hadisesine gelince, hoştur güzeldir de anlamı nedir, o biraz muamma. benim beklentim bir seneliğine de olsa en azından Avrupa'nın en önemli kültür sanat etkinliklerinin İstanbul'da gerçekleşmesi. bakalım göreceğiz. heykellere tükürenler ile ne kadarını görebileceğiz merak ediyorum.