Yalvarırım Bana Mesaj Verme!

By | 5/28/2010 10 comments

Ah canlarımmm... Mor ve Ötesi'nin yeni albümleri süper. O kadar güzel ki, ben gibin müzikten anlamayan insanların elinde kendini 5 saniyede yok etme özelliğine sahip (miş). Değişik bir teknoloji.

Morların bize bu albümde aktarmaya çalıştıkları ana tema, Teoman abimizin esasen samimiyette bir dünya lideri olduğu. Hani kendisine "bohem postuna bürünmüş götçü" dediydim ya, şu an tövbe aşamasındayım. Abdest alıp omuz üstümden sarımsak atıyor, eklem yerlerime muska basıyorum.

"Masumiyetin ziyan olmaz", biz değerlendiririz annem. Repoya yatırır, olmadı yıllık masumiyetinize yüzde 76 faiz veririz. Şarkı sözlerimiz topyekün mesaj kaygılı olur ama ne dediği anlaşılmaz misal. Sanat anlatılmaz yaşanır ya, o hesaptan ödetiriz sana, e tabi yersen. Barışarock'ta sahne alıp "Bieez Rakınkok'a çıkmıyoz çünkü kolaya karşıyız, hem kefir çok daha helti" bağrınır, ertesi yıl Fanta gençlik festivalinde boy gösteririz. (fanta portakallı ya, heralde ondan)

Mesajla boğumlama, araya manken kırmalı klip çekeriz. Klipteki kadınlar haşa görsel malzeme değil, klibin teknik ekibine tekabül ederler. Biliriz ki sektörün tüm klipleri, siyah sütyenli kameramanlar tarafından çekozlanmakta ve dahi rejisörler o esnada "ağzıma alırım" dercesine kalem kemirmektedirler.

Çilek fırlatma, dev telefon, sansür çiçeği içme bunlar hep hoş şeyler. Ama en hoşu, Harun'lu masaj sahnesindeki koltukaltı açısı. Harun bağyan olsa, "meme yanağını göstermek istiyor herhal" yorumlardık fekat, burda şairin derdi ne? Peki klibin sonunda "Ay dayanimiccim ne sikko şarkı ya'rab" diye üstünü başını yırtan sözde yönetmen kız?

Harun kardeşim eskiden çok politikti; ekoloji de ondan soruluyordu, sivil toplum bilinci de. Böyle Pelin Batu'yla Starbucks'ta, Sorgun Ormanları'nı konuş konuş helak oluyorlardı. Sonra bi ara Deniz Akkaya'nın Dishy dergisine çıktı Harun. Migren & diare - dabıl penetreyşın ifadeli pozlar vermiş, akabinde kendi kendine yaptığı röportajda "Ya aslında niye bizim hiç grupiemiz olmadı ki? Yoksa kaşlarımı Serdar Ortaç stayla alıyorum diye mi?" sorularına tatminkar cevaplar vermişti. "Sevişmek de balık tutmak gibi iki ikişinin yapabileceği bişey" izahlamıştı Harun. Norveçli yalnız balıkçılar, "Lan biz de hababam nötröjena asılıp duruyoduk ha. Niye aklımıza gelmedi?" bilinçlenmişlerdi.

Demek Pelin kendini tarihe verince, Harun'un mesaj kaygısı da "masaj kaygısına" dönüşmüş. Ki zaten geçtiğimiz aylarda toplum "açılım açılım" diye inilder, bilinci ortalama bir tapire denk olan Nihat Doğan bile "Kürt'le Türk'ün nikahının 1071'de kıyıldığını" muştularken, hiiiç sesleri çıkmadı. Bekledim. Bir gün olsun Alman Liseli, Ace beyazı Türk, upper middle class varoluşlarını unutur, bi ucundan işe destek olurlar diye bekledim. Ama onlar dünden kalan masumiyetleri ziyan olmasın diye çorbaya katmakla meşgullermiş annem.

Vay benim çileli başııım...

Albümü gerçekten dinlesem, burada sözlerden ortaya karışık karnım yarıla yarıla güleceğimden o denli eminim ki. Ne laf cambazlıkları yapıldı kimbilir, ne harf oyunlu cin sloganlar... Neyse ki müzikten anlamıyorum (tekrar) ve böyle sorumluluğum yok. Sizin de mesaj vermek, muhalefet olmak gibi bi sorumluluğunuz yok sayın morlar, gerçekten....

Hayat size güzel ve asıl soru, gönül razı mı yarım ekmek arası solculuğa? Hiç skinizde değilken, memleket sorununa değinir gibi yapmalar niye ki? Bişeye karşı durmak rock müziğin ruhundaysa misal, size özel "mualefet edilecekler" listesi yapıyorum aşağıya.

Lütfen dışına çıkmamaya özen gösterin annem. Öpüyorum harunun kalem kaşlarının ortasından.

Mor ve Ötesi Muhtemel Muhalefet Listesi
- Sıcaklığı doğru ayarlanmamış jakuzi.

- Lime'ı yeterli konulmamış Mohito.

- Siyasetçilerin çorap ve kravatı çıkartmadan sevişmesi.

- Meme yanaklarına RTÜK sansürü.

- Beach klüplere yanaşıp mazot bırakan tekneler (çevrecilik ölmedi ulen!)

- Bu sene de turistlere yamuk yapması muhtemel Akdeniz foku Badem (heyvanat da haddini bilecek mirim)

- Saçkıran.

Biterken...
Bu hafta kolay geçmedi. Sıcaklıkların artmasıyla denizli ve bitkili yerlere göçmek isteyen deli gönül kendini, iş ortamı dertleri ve kötü kalpli blog yorumcularıyla yordu.
Haftanın son günü öğle saati, atgötten arzuyla kalp kalbe karşı geldik de, bi stres attık neyse ki. Ona da burdan bağlanın.
Newer Post Older Post Home

10 vatandaş cevab hakkı kullandı :

Deniz said...

yorum mekanizması nedense kendi kendini kapatmış. bende niye kimse bişey demedi diye üzülüyodum. vay anasını.

OkudugumuzuAnladikMi said...

Ya Deniz hanim kizim, su blog entrylerine bi sekil yapsan da resim koymasan. Veya rss'lerde bu resimler cikmasa. Sirkette bilgisayara ayar cektim, outlookdan okuyorum senin blogu sanki email okuyormus gibi. Ama tabi aralarda arsiz dam/got resimleri cikinca hosh olmuyor, ne bicim email okuyor lan bu adam oluyoruz. O yuzden diyorum, o resimler cikmasa. Yoksa canin ne istiyosa yaz, dam de, got de. Kuku de, hic umrumda degil.

Müzikten anlamadığınız her halinizden belli oluyor
Mor ve Ötesi'ni eleştirmek için Serdar Ortaç'ı örnek vermek de süper olmuş
Bence siz kadın ve erkeğin muzur edebiyatına geri dönün
Hoş ondan da anlamadığınızı her yazıda kanıtlıyorsunuz ya
Varoşluk bulaşıcı belli ki

SSAY

Deniz said...

beraber mi alıyosunuz harunla kaşlarınızı anlamadım ki?

Siminya said...

ahaa hand solo burayada mı geliyomuş, süper ya adam varol döken'in olumsuz türevi.
herkese varoş deme bari birimize varoş de ötekimize kılçık de berikimize kaltak yani herkes varoş olursa bu gidişle ananda varoş olacak hand.

Anonymous said...

harun'un kişilik bunalımı sonucu bir ara kendisini coldplay, bir ara da placebo zannetmesi zaten yeterince komikti. şimdi çakma politik kimliğinden de sıyrılmış, başka arayışlar peşinde. eleştirip hakkında "fena sözler" işeren şarkı patlattığı kanalda yıllar sonra pelin ile beraber yaptığı programın bünyesine katkılarını görmekteyiz sanırım. yine de bu arakadaşları müzikal olarak 0 kabul etmek doğru değil. çakma da olsa arda yaptı çocuklar iyi bişeyler. bi de ne olduklarına karar verseler...

Harbiden taş yorumlar veriyo muşun ya, rot-balans verebilme kabiliyetin her daim olsun, böyle elinde cımbızla gez ne bileyim; sana ihtiyacı olan birilerine denk gelirsen 'kıllarını' almalarına yardım edersin..
Ps: yorumlar taş, sen de taş mısın?

duduvicious said...

nerene sağlık bilemicem. ressmen içimi okuduğun yetmezmiş gibi üzerine de güzel bi ekleme yaptın. memlekette sezenaksu sevgisi gibi bi sapıklık haline gelen mor ve daha fazlası hallerinin yaratacağı durum zaten buydu.
ben de müzikten hiç anlamam. hatta hiçbi albümlerini de almadım bu yüzden, anlamam diye.
sadece annemin bazen de olsa doğru söylediklerinden biri çok geliyo aklıma. şöyleydi galiba; koyunun olmadığı yerde keçi baya bi güzel ağırlanıyomuş.
yok abicim işte bi dur diyen. o yüzden kaşı da güzel adamın memesi de. e böylece solcu dergilerde de yazar bu babalar, süpersonik klipler de çekerler.
adamların suçu yok abi. koyun yok memlekette.

Anonymous said...

Mor ve Ötesi Muhtemel Muhalefet Listesinde "Bu sene de turistlere yamuk yapması muhtemel Akdeniz foku Badem" grubundanım.

Yarım ekmek arası solculuğu bir kenara bırakıp, bu albümde Filistinli Nakba ve Beyoğlu Karakolunda öldürülen Festus Okey için yaptıkları şarkıları yabana atmayalım. En azından bir iki şeye dikkat çekmekte güzel bence.

Anonymous said...

ablacım diline sağlık çok güzel yazmışsın:) ama güzel albümleri de var be (bknz "gül kendine"), onların hatırına biz de idare ediveriyoruz artıkın:) ipek