Allahı Araya Katmadan Duramayan Adam

By | 10/17/2010 20 comments
jesus

Geçen hafta Cumartesi gecesi jfest kapsamında, Olympos dağının eteklerinde, Allahsızlar çadırında kopuyodum. Çadırdakilere çeşitli sebeplerle "allahsız" diyorum, bunlardan ilk ikisi; trans çalmaları ve led aydınlatmayı tercih etmeleridir. Ekibin diğer allahsızlıklarını bu referans noktalarından çıkartanlar çıkarttı. Hadiseyi anlamayanların dimağını ben işgillendirmiş olmıyım.

"Allahsızlar" derken kimseyi rencide etmek niyetinde değilim; bu kelimeyi "Alemi sklemeden paşa keyfine göre yaşayan" anlamında kullanıyorum. Bana kullansanız, terslik çıkartmam. Ne de olsa allahsızlığı o denli korkunç bulmuyorum.

Oysa giderek muhafazakarlaşan sevgili yalnız ve buruk ülkemde, bi "Allah'ı Araya Katmadan Duramayan Adam" türü yeşerdi, ki kendisine kısaca yazının bazı bazı yerlerinde "aakda" diyeceğiz. Bunlar ekseriyatla belli bir mevkiyi işgal eden, bir miktar insan kaynağını yönetmekle mesul adamlar ve açıkçası hiç birini mayoyla görmek istemezsin. İşte bu adamların en sevdikleri sahne ve gösteri sanatları icraatı; Allah'a havale etmek.

Kaderciliklerini belirtme ısrarları bitmek bilmiyor, dinini ve vecibelerini ifade ihtiyacı tatmin olmuyor. Hayır hiç bilmediğimiz bi dine, tuhaf bi Budist klanına dahil olsan anlarım. Ama o dinin her vecibesini biz ortaokulda okuduk zaten annem?

"Aakda" öyle bir çeşit ki, bize eknomik krizle kepenk kapatan küçük esnafı da anlatsa, depreme dayanıksız olarak inşa edilmiş bulunduğundan bir noktada çökecek olan İstanbul'dan da bahsetse, konuşmaya sağ ayakla girip, konuyu "kısmet" ile bağlıyor. Ne mevkide, hangi sorumlulukta bulunduğu hiç farketmez, lafa mutlak mesul olanı soktuktan sonra, haliyle sırtı yere gelmiyor.

Elbet biz de kadere bi miktar inanıyoruz;
Benim kaderim yaşadığım yüzyılın en mühim bireyi olmak mesela. Ama öylesine teslim olmuyorum, kader beni annemin evinde dolma sararken bulsun diye beklemiyorum. Üstelik ben eni konu bir meczup metin yazarıyım. Enerjiden ve tabii kaynaklardan felan mesul değilim. Demem o ki, sen neyi bekliyorsun ey Allah'ı Araya Katmadan Duramayan Adam? Sen herşeyi Allah'tan beklersen, ben herşeyi Allah'tan beklersem, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?

Bu türün bir levıl alt mevkilerinde takılanlar içinse, durum daha çok "yancılık" olarak kendini gösteriyor. Memuriyet derecesi gereği, konuşurken referansı direkt yaradandan almaya cesaret edemeyen bu alt tür, illaki bir dini kimlik işfa etmek zorunda hissediyor kendini. İş ortamında, sosyal mecaralarda çok daha fazla sayıda ünlü, ünsüz, sert sessiz, entel ve kuntel, dini kimlik gösterir oldu. Onu ne güzel düşündün de beybicim, sorduk mu?

Aklıma şöyle de bi mizansen geliyo. Tut ki ben bu "aakda" ile manita oldum.
- Bi gün sifonu çekmeyi öğrenebilecek misin?
- Kısmet.
- Akvaryumdaki balıkları sen mi öldürdün?
- Mukadderat.
- Feysten manitalarla mı mesajlaşıyon lan?
- İnşallah.
- Dolaptaki sandeviçi sen mi yedin?
- Hay Allah.

Evvet, gördüğünüz gibi denedik, reel hayatta da "herşeyi allaha havele etmek", biraz gevşekçe duruyor. "Ben bilmem beyim bilir" diyen temizlikçi kadın hissi veriyor.

Konuyu balla bağlamak isterim;
Lütfen kendi aranızda rencide olup, bana domuz bağı felan yapmaya kalkmayınız. Zinhar, Hayatımın Erkeği Allahsız olsun istemem. Hiç bir inancı olmayan adam, nobran olur, insanın .mına kor zira. Ama bi zahmet herşeyi de mistik alemlere, bi takım kimliklere bağlamayıversin. Önce insan olsun. Gerçi bitki -heyvan bana daha makul geliyo şu ara.

Hülasa, bi şehirde dere taşması, bi madende göçük olması, açık rögara araba düşmesi, depremde binlerce insanın ölmesi, birilerinin şehit olması "kaderde varmış" diye açıklanamaz. Özellikle de o binadan, o terörden, o rögardan, o madenden ve o şehirden mesulseniz, yapmayın, bence çok ayıp.

Biterken,
Kedim akşam yemeğinde somon yedi. Bense kereviz ve elma rendesi. Bu işte bi fakirlik mi var, yoksa ebleklik mi?
Rüya cevaplıyor ve mivvvvv.
Newer Post Older Post Home

20 vatandaş cevab hakkı kullandı :

Sonunda! yazılarının yolunu gözlüyorum, şu hayattaki tek eğlencem :)

Şaka bir yana, yazı diline bayılıyorum. Ne olur daha sık yaz!

deniz seni allah'a havale ediyoruz. havale masrafını erbakan ödeyecekmiş

Deniz said...

elvan gece gece üşenmedin okudun, yorumladın ya, ben de sana bayılıyorum. allah başımızdan eksik etmesin:)

ayşec. said...

içimde kalmasın, yazılarını çok seviyorum ben de. gereksiz bilgi ama olsun :)

deniz said...

ohh bee dedim yazının sonunda "ne de haklı... a-ha tam da böyle, evet evet" derken buldum kendimi:D (çok çarpıtılabilecek cümleler sarfetmişim ya hadi sonum 'hayırlısı':PP )

ne diyordum süper yazıyorsun! twitte, feyste vs paylaşma şeysi yok mu yafuu? herkes okumalı bunu.

deniz said...

şimdi farkettim, varmış sağ tarafta, eblehlik dizboyu :))

Deniz said...

@ ayşec hiç gereksiz bi bilgi diil bi kere, hayatta tek motivasyonum yazılarımı seven insanlar. çok mersi.
@deniz, çook saol. blogun sağ üst köşesinde "share" diye bi bölüm var. ordan paylaşımlara koşabilirsiniz.

love,
d.

ipecik said...

oo motivasyon kaynağınsa ben her gün derim sana yazılarının hastasıyım diye hehehe, sahiden öle,seviyoruz seni :)

Anonymous said...

Somonu kediye yükleyip elma rendesiyle de kendi karnını doyuran insan, inşallah Rabbim sana bu konuda akıl fikir ihsan eyler de yarın akşam kedi gibi beslenirsin amiiiin:)

zeizei said...

hayy allah iilinizi versin emi :))
tesadüfen buldum severek takip ediyorum, hep yazın daha sık yazınn:)

Eva said...

allah tuttuğunu altın etsin denizciğim:)

Anonymous said...

allah daha çok yazma şevki versin sana yawwww...
amin!

Anonymous said...

Yorumlara baktım da türbeye çevirmişiz burayı, eh ben de bir fatiha okuyayım bari...

Anonymous said...

sinirini cok seviyorum deniz supersin!

inançsız erkeğin nobran olduğunu nereden çıkardın tatlım?

inançsız erkekten hayır gelmez, çok inançlısındansa arkana bakmadan evet. Böyle allah allah demiycek ama bişeyi çok istedi mesela saf saf allam nolur olsun bu iş falan diyebilcek. di mi deniz, anti parantez baya baya iyi yazıyosun, en sık takip ettiğim bloglardan, eline koluna falan sağlık..

Deniz said...

@ LorelleClarettePasty - allaha inanmıyosa sevginin gücüne, patinin yumuşaklığına felan inansın. öyle naiflikler.

@ kialetto - çook saol, pek varol. memnuniyetini dostlarına, şikayetlerini özelime bildir.

Anonymous said...

Bayıldım doğrusu bayılmakla da kalmadım paylaşıma açtım...

Anonymous said...

yaaa sen ne komik bi hatunsun yaa,tr de ne olup bitiyo die arada okudugum 2 3 blog var ondan da anlıyorum ki hala aynı tas aynı hamam ,,uzaktan ozledigım ulke ,seni uzaktan sevmek aşkların en guseliiii

Ya ben hep yanlış allahsızlarla arkadaşlık ettim, ya da hepsi gizli müslümanlardı :P. Allahsız adam, insanın değil, hayatın .mına kor, öyle "Lazarus" gibi ikinci bir hayatının olmadığını bilir, benim hayatımın kadını allahsızın önde gideni olsun isterim :)