Yumurtayı Kırmasınlar

By | 12/13/2010 14 comments

Şu an önümde Küçük Sırlar açık tv'de. Birileri çiğ limon rengi kazak giyip, manitalarına bb (black berry) ikram ediyor. Hayat size güzel valla. Oysa ülke genelinde hayat hep öyle tatlı geçmiyor değil mi? Daha çok " ekmek bulamıyorsanız omlet yapın" tarzında öneriler silsilesi.

Ben genelde siyasetle çok yakından ilgilenmiyorum; boş vakitlerimde meclis tv açıp neşeye vurmuyorum. Lakin üniversitede siyaset bilimi okuduğumdan, baktığımda anlamamazlıktan gelemediğim durumlar oluyor. Şimdi mimarlık okuyup meslek olarak tuhafiyeciliği seçmiş biri de, bi binaya bakıp "Bu başımıza yıkılır mazallah" diyebilir ve siz onu bi miktar ciddiye alırsınız değil mi?

Bildiğiniz üzere nüfusumuzun %52'si genç, bu gençlerimizinse bir kısmı apaçi. Apaçi olmayanların bir bölümünü, Alperen Ocakları gibi sivil toplum örgütlerinde eğitiyoruz. Kızlarımız için ergen yaşta evlenip yavrulama, erkeklerimiz için 35 yaşına kadar askere gidip şehit olma gibi nays tarzında olanaklarımız mevcut. Gerçekten şu gençler ne bok yemeye anarşik oluyolar, anlamak mümkün değil.

Şimdi düşününce genç olsam yine akacak mecra bulamam, hayatımın en güzel yıllarını bitli Taksim barlarında harcarım gibi geliyor. Ki biz bu ülkenin şansa dansa kısmındanız. Ankara'nın doğusunda doğmuş bulunanlara özel, töre hizmetleri kapsamında canlı canlı gömülme, dağda koyun otlatırken patlama, babasıyla evden çıkarken kurşunlanma örneklerini de biliyor, üzerine espri yapılamayacağı için hızlıca geçiyorum.

Nedir bu ülkede genç olmak, gelin hep beraber hatırlayalım:
- Yetersiz beslenme,
- Yetersiz bilinçle bebeklikten itibaren itilip kakılma, ciddiye alınmama,
- Yetersiz sevgiyle örselenme, zaten hayat gailesinden sıtkı sıyrılmış anne ve babadan bi verim alamama,
- Yetersiz öğretmenlerden, seviyesiz eğitimler görme, o da şanslıysan görebilme,
- Dişiler için 13-14 yaşına girip, memesi çıkanda kadından sayılma, taciz deneyimlerine afiyetle başlama,
- Erkekler için okul çağına kadar kendini dük sanma ve okul çağında diğer düklerle karşılaşınca göt olup pısma,
- 18 yaşına doğru yine şanslı bi kısım için üniversite hayalleri kurma, hormonlar beyine vururken hayvan gibi test çözmek zorunda kalma,
- 18 yaşına doğru çoktan meslek edinmiş; sanayiye çırak, ayyakkabı boyacısı, ya da tinerci olma,
- Üniversitede eşitsiz ve paralı eğitim, beleş dayak; opsiyonel olarak işkence, tekmeyle çocuk düşürtme servisleri,
- Üniversiteden sonra bir yaşam biçimi olarak işsizlik ya da istenmeyen işlerde ağlayarak çalışma.

Çok güzel şey Allahım ülkemde genç olmak. Avrupalı gençlerin hiç bir olanağını kıskanmıyorum. Çünkü onlarda 16 yaşında sırtına çantayı takıp ülke ülke gezebilme varsa, bizde maneviyat var. Zorla değil güzellikle dini eğitim, öğretmen masası üstünde namaz kıldırma var.

Onlarda sosyal güvenlik varsa, bizde soyal dayanışma var; her kurbanda gönderilen türlü sakatat ve daha bebek haldeyken Mavi Marmara gemisine bindirilip, İsrail'in üstüne üstüne yürüyebilme gibi tarz sahibi hareketler var.

Onlarda spor veya sanatla en azından hobi olarak ilgilenebilme varsa, bizde fanatik olup maça gitme, kahvede okeye dönme gibi zeka açıcı etkinlikler, erkek yapıcı aktiviteler var. Onlarda sağlık hizmeti varsa bizde, euummm, halk sağlığını koruyan Uğur Dündar gibi kahramanlar var.

Var oğlu var lan. Nenize yetmiyo?

Şimdi düşününce, biz olmuşuz omlet be sayın başbakanım.

Skmişim gençliği, size bişey olmasın.

Biterken,

Şu aralar size hiç ilişme, itişme gibi konulardan bahsetmiyorum, sanmayın ki bu hep böyle olacak. Herşey sırayla efenim. Notlarımı aldım, azına sçmayı arzuladığım bi takım erkek cinsleri var.

Onun dışında şarkı nefis, yazının bi bölümünü şarkıyı embed edicem derken yannışlıkla sildim ve belden aşağım an itibariyle tutmuyo.

Belden yukarısı köpeğiniz olsun ama.

Newer Post Older Post Home

14 vatandaş cevab hakkı kullandı :

Bence de kırmasınlar.. Aq!

fff said...

Son yazılar baya iyi, takdirimi belirtiyorum. Ne ara 1158 izleyici olmuş ama anlamadım :)

Deniz said...

@ fff, sezyum link verdi geçen, ondandır sayısallığımız:)mersi,

@ MERY DAIMON aq tabi!

momos said...

cinsel tacize başlama yaşı hızla düşüyor, 13-14 taciz sonrası evlendirme yaşı oluyor git gide. ülkede topyekün bir doyumsuzluk var. hem ekmek olmadığı için aç insanlar, hem haz alamadıkları için tatminsiz.

gençken bu yaşlar hiç bitmesin diye söylenirken bir arkadaşım en mutsuzlar hep gençler demişti. çok soru az cevap var çünkü. bizde ise az soru çok dayak var genelde.

kızları elle, oğlanları döv, öğrencileri hastanelik et, mezunlara iş olanağı yaratma, hormonları dizginlet, beyin hücrelerini seçenek seçenek öldür, yaratıcılığı körelt, al sana pırıl pırıl bir %52.

genç nüfusa sahip, yerinde duramayan, kıpır kıpır, arada bolca şaplansa da alimallah kişi başı en az üç evlat pörtleyebilen, şahane bir AB adayıyız. mesele aslında AB de değil, mesele akıl sağlığını koruyabilmek. %52si binbir türlü travma geçiren bir toplumun akıl sağlığı ne kadar korunabilir ki?

daha sık siyasi yazın lütfen sn.özturhan. bıyığına kurban taha akyol, saçına hayran cengiz çandar, gözlüğü rayban oktay ekşi okumaktansa sizi okumayı bin kez tercih ederim.

Deniz said...

@momos şovunu yapmış:)

çok şey bi yazı olmuş

Deniz said...

@ bozuk satık "şey" tan?
rıdvan naapıyo bilen var mı lan?

Rögar said...

olan olmuş yırtınmanın alemi yok

elerine sağlık boku yemişiz ağlayanımız yok

Eva said...

her yazında ayaklarını öpme isteğine kapılıyorsam, çarpılmış ağzımla sırıtarak ekrana bakıyorsam, bil ki tapıyorum ulan:P

Deniz said...

@evacığım teveccühünüz, saygılar bizden.

@ agresiftospa & Rögar boku yiyoruz ama buna "hayır" diyemeyecek noktada değiliz. burda bunu okuyup yorumluyor olmanız bile, bir "hayır" deme şeklidir. teşekkür ederim o yüzden.

pembe said...

hastaydım okurken iyileştim, tebrik ediyorum :)))

aurora said...

geç olsun güç olmasın efenim.. yine bana yakışır bir babaanne endamıyla merhaba.. elinize sağlık.. süper.. işte memleketimizin belki de en büyük faidesidir bu; yazacak konu bulma sıkıntımız yok, pms öfkemizi kuscak tonla insan var dahası kara mizah var şakadan tokat gibi maazallah :)

Anonymous said...

hepsi çok güzel de (aynen katılıyorum)
bu ambole mizampajımız sizin gibi güzide beyinlerin de yetişmesini sağladığından o da güzel sanki,
(zaten güzel ne a.q.)
neyse elinize sağlık efenim...